En Çok İlgi Gören 15 Macera Filmi

05 Mar 2020
adm

Macera filmleri ana karakter üzerinden, başından geçen tehlikeyi ve atraksiyonu anlatmaktadır. Özellikle de macera filmlerinin en büyük özellikleri, sürükleyici şekilde işlenmiş olmasıdır.

İzlenmeye değer olan ve izleyici tarafından da çok beğeni toplayan kaliteli ve macera yüklü olan, tutulmuş filmleri listeleyeceğiz. Birbirinden güzel ve eğlenceli, yeri geldiği zaman gerilimi, bilimkurguyu, aksiyonu, dramı beraberinde görebileceğimiz macera konulu tam olarak 15 filmi sizler için derledik ve listeledik.

 

1- Jumanji: Yeni seviye: 2019 yapımı macera ve fantastik tarzında ve başrollerini Dwayne Johnson’nun aldığı sürükleyici bir filmdir. Esasen eski serileri de bulunan bu filmin yeni serisi dada da kaliteli bir şekilde izleyicinin karşısına gelmektedir. Bu filmi izlemeden, önceki serileri de izleyebilirsiniz. Filmin konusuna gelirsek: Jumanji oyunu tekrardan çalışır konuma gelecek ve türlü maceralar ekibi oldukça zorlayacak. Bu kez arkadaşlarını kurtarmak için bir araya gelip oyuna giren gençler, çok geçmeden oyunun kurallarını ciddi oranda değiştiğini anlayacaklar. Ancak her şeye rağmen arkadaşları için bu tehlikeli ve bir o kadarda sürükleyici yolculuğa katlanmak ve arkadaşlarını bulduktan sonra çıkmak mecburiyetindedirler.

 

2- Aladdin: Bu 2019 yapımı filmin içerisinde Will Smith’yi de görebilmekteyiz ve film animasyon şeklinde değildir. Macera tarzındaki bu film gerçekten hoş yapımlardan birisidir. Filmin konusuna gelirsek: Aladdin hırsızlık konusunda çok iyi olan ve geçimini bu şekilde geçiren, maddi durumu kötü olan bir gençtir. Aynı şekilde girecek bir evi de olmadığı için akşamları sokaklarda yatmaktadır. Her ne kadar hırsızlık yapsa da bu hırsızlıklar yiyecekler üzerinedir ve temiz bir kalbe sahiptir. Aladdin, Harikalar Mağarası denilen yerde sihirli bir lamba bulması ile hayatının seyri güçlü bir şekilde dönecektir. Ancak bunlar olurken bir yandan da başını belaya sokmaktan da geri kalmayacaktır.

 

3- Aquaman: Süper kahraman filmlerinden DC’ye ait olan ve macera tarzındaki bu film, görsel efektlere önem vermektedir. Bir şekilde izleyicinin karşısında kendisini kanıtlayan bu filmin konusuna gelirsek: Babası normal insan, annesi Atlantis kraliçesi olan Aquaman, zamanı geldiğinde Atlantis için mücadele verecek. Ancak bu sanıldığı kadar kolay değildir. Aquaman, Atlantis’te yaşamamaktadır ve yasak aşkın meyvesi olduğu için istenmemektedir. Bu durumları çözebilmek için tehlikeli bir şekilde maceralara hayatı pahasına da olsa girecektir.

 

4- Başlat: Ready Player One: Oyun ve sanal gerçeklik konulu filmlerden olan bu macera tarzı filmde iddialı bir şekilde izleyicinin karşısına çıkıyor. Filmin konusuna gelirsek: Wade Watts hayatının büyük bir bölümünü Oasis adı verilen bir oyun ile geçirmektedir. Wade’nin ailesi, henüz Wade küçükken hayatlarını yitirmiştir ve bu yüzden de Wade bu oyuna olduğundan daha fazla bağlanmıştır. Oynadığı oyun sıradan bir oyun değildir, bu oyunu özel yapan bir özelliği vardır. Oyun kurucusu milyonerdir ve kurmuş olduğu bu oyunda bir yerlere anahtar saklamıştır. Eğer onu kim bulursa bu milyarder öldükten sonra tüm mirası o kişiye kalacaktır. Tabi ki bundan dolayı bir süre sonra oyun, oyun olmaktan çıkacaktır ve oyun şirketinde de hileler yapılmaya başlayacaktır.

 

5- Robot köpek A-X-L: Macera türünde ki bu kaliteli yapımlardan biri olan film, izleyicinin beğenini bir şekilde toplamayı başarıyor. 2018 yapımı olan bu filmin konusuna gelirsek: İngiliz ordusu teknolojinin gelişiminin sonucunda ortaya robot köpek yaparlar. Bu köpeğin özelliği her konuda uzman olabilmesidir. Bir süre sonra işler yolunda gitmez ve deneylerin birinde bir aksilik olur, ardından çölde bir yerlerde Miles isminde genç bir çocuk ile tanışır. Miles motor sürmeyi çok seven birisidir. Her ne kadar birbirlerini çok sevse de, ordu robot köpeğini istemektedir ve bunun için elinden gelen her şeyi yapmaktadır.

 

6- Pasifik’te 199 gün: Aksiyon, gerilim, dram ve macera tarzındaki bu film ilginç senaryosu ile izleyicinin karşısına geliyor. Filmin konusuna gelirsek: Olay 1980’ ler de geçmektedir. 4 arkadaşın tekneyle açılması ve bir süre sonra da teknenin tepe taklak olması sonucunda bu 4 kişinin yaşam mücadelesini anlatan filmdir. Elbet bir ada parçasına vuracaklardır, ancak bu sanıldığı kadar hızlı değildir. Aradan tam olarak 119 gün geçmektedir. Tabi ki bu 119 günde yaşadıkları herkesin sıradan yaşayacağı anılar değildir. Filmin konusu da buradan gelmektedir.

 

7- Uyumsuz Yandaş: Bilimkurgu ve macera tarzında ilginç senaryosu ile izleyicinin dikkatini çekecek şekilde bir yapıya sahip. Genel olarak filme bakarsak, eski serilere göre biraz daha gerilimli bir havası olduğunu söyleyebiliriz. Filmin konusuna gelirsek: Tris bulunduğu şehirden uzaklaşmak mecburiyetinde kalır, yanında arkadaşı olan Four’da vardır. Amaçları bulundukları şehrin duvarlarının arkasına geçmektir, ancak bunu yaptıklarında düşündükleri gibi bir olayla karşılaşmazlar. Durum çok daha vahimdir bir şekilde bu ikilinin biran önce bir şeyler yapmasını gerektirecek durumdadır. Bunu yapmakta yine sandıkları gibi kolay olmayacaktır, bazı şeyler için fedakarlık yapmaları gerekmektedir.

 

8- Mad Max: Fury Road: Dünya artık bilinen dünya değildir, yaşam ise çok sıkıntılıdır. İnsanlar yüzünden çöle dönüşmüş olan bu topraklarda açlık hakim sürmektedir. Ancak bu durum dünyada ki herkes için aynı oranda geçerli değildir. Kurulmuş imparatorluğun başında olan ve ölümsüz olduğu düşünülen bu adam, hayatını zenginlikler, zevk ve sefa içerisinde geçirmektedir. Diğer fakir insanları da bu açlık üzerinden bir şekilde yönetip, üstünlük kurmaktadır. Filmin ana karakteri olan Mad Max ise, bu imparatorluk ile başını belaya sokacaktır ve bu imparatorun orduları, Mad Max’ın peşine düşecektir. Bu kaçış macerasında yardım almak ve yardım etmek zorundadır.

 

9- Dora ve kayıp Altın şehir: Gençlik ve macera tarzındaki bu filmde, gayet başarılı bir şekilde işlenerek güçlü bir film ortaya çıkarılmıştır. İzleyici tarafından da oldukça beğenilen bu film, listede yer almaya hak kazanmıştır. Filmin konusuna gelirsek: Dora genç ve güzel bir kızdır, aynı zamanda doğa ile içli dışlı ve doğayı çok iyi bilen bir kişiliğe sahiptir. Tabi ki bu kişiliğe ailesi ile birlikte sürekli farklı ormanlar görerek geçirdiğinden dolayı sahiptir. Elbette bunlar olurken Dora büyümektedir ve artık lise çağına gelmiştir. Kendisine arkadaşlarda edinmiştir ve bu arkadaşlardan en değerlileri olan Boots ile Dora’yı sürükleyici bir macera beklemektedir.

 

10- Geleceğin dünyası: Kıyamet sonrası tarzında filmlerden birisidir, aynı zamanda içerisinde bolca macerayı barındırmaktadır. O yüzdende listede yerini almaktadır bu film. Filmin konusundan bahsetmek gerekirse: Ana karakter olan Prince’nin annesi ölüm döşeğindedir. Annesini kurtarmak isteyen Prince soluğu bir ilacı aramakta bulur. Sırf bu ilaç için bile büyük çöllerde amansız bir şekilde yola çıkan Prince’nin karşısına bir sürü belalı karakterler çıkacaktır. O yüzden hem karşısına çıkacak bir sürü felaket ile mücadele edecek hem de zaman ile yarışacaktır. Karşısına çıkacak belalardan biriside tüm ilaçları kendi kontrolü altında tutmak isteyen kişilerdir.

 

11- Turist: Başrollerini Johnny Depp’in aldığı ve 2010 yapımı olan bu film de aksiyon ve maceranın eksik olmadığı bir yapım olduğu için listemizin içerisine girmeye hak kazanmıştır. Filmin konusuna gelirsek: Ana karakter olan Frank, geçmişi pek de iyi geçmemiştir ve geçmişin kendinde bıraktığı izleri bir kenara bırakmak amacıyla İtalya’ya turist olarak gitmektedir. Burada beklenmeyen bir takım olayların ortasında kendisini bulur. Elbette bu olayların fitilini ateşleyen ise güzel ve insanları büyüleyen özelliği ile Elise’dir. Nitekim bu olaylar Frank’ı bir şekilde çıkmazın eşiğine doğru götürmeye çalışacaktır. Tüm bunlar olurken aslında Elise ve Frank’ın tanışması sanıldığı kadar tesadüfe dayalı bir şey değildir.

 

12- American Exit: 2019 yapımı olan bu film, senaryosu ve içeriği ile gerçekten izleyicinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Filmin konusuna gelirsek: Charlie eşinden ayrı ve oğlu ile birlikte yaşamak isteyen babadır. Leo’nun annesi ise buna yanaşmaz, ancak bir şekilde Charlie eski eşini ikna ederek uzun bir yolculuğa çıkan baba ve oğulun bu yolculukta başlarından geçen macera olaylarını anlatıyor. Loe bu yolculukta babasıyla annesinin neden ayrıldıkları konusunda izlenimlere gittikçe uzak durması gerektiği yönündeki düşüncelere sahip olmaya başlayacaktır. Öte yandan da Charlie’nin ölümcül bir hastalığı vardır, bu süre boyunca oğlu ile birlikte ilişkilerini düzeltme girişimlerinde bulunacaktır.

 

13- Sürükleniş 2018 yapımı olan bu filmi özel kılan sebeplerden birisi de gerçek bir hayat hikayesinden esinlenerek yapılmış olmasıdır. İçerisinde macerayı, kaliteyi ve izleyiciyi ekran başında tutmasından dolayı listemize severek ekledik. Filmin konusuna gelirsek: Tami ve Richard adındaki iki denizci, Tahiti’den, San Diego’ya doğru dümen almaktadırlar. Ancak hayatlarının en şiddetli yolcuğu olacağını ve hayatları boyunca akıllarında bu anı ile yaşayacaklarından habersiz, yollarına devam etmektedirler. Yolculuktan bir süre sonra bu ikili denizin ortasında fırtınaya tutulurlar, bu büyük felaketin sonucunda ise tekneleri ise ciddi oranda hasar görür ve geri döndürülemez noktaya gelir. İşte tamda olaylar bundan sonra başlar. Hem dramı hem de macerayı görebileceğimiz gerçek hayattan esinlenen kaliteli yapımlardan birisidir.

 

14- Mile 22: 2018 yapımı olan ve başrollerini ünlü oyuncu olan Mark Wahlberg üstlenmektedir. Esasen Mark Wahlberg’i bu tür yapımlarda görmek çok güzel oluyor, daha önce yapmış olduğu aksiyon macera filmlerinde de üstün başarılar göstermiştir. Filmin konusuna gelirsek: Devlet gözetiminde kurulmuş olan özel ve çok gizli bir ekibin başında bulunan James Silva isimli bir adam, eğer bu ekibin başına bir iş geldiğinde kimse tarafından savunulmayacaklarını gayet iyi biliyordur. Bu ekip aynı zamanda Cia’ya bağlı bir konumda çalışmaktadır. Bir adamın bildiklerinden dolayı ekip bu adamı güvenli bir şekilde bulmaya çalışmaktadır, ancak bu kişiyi sadece ekip aramamaktadır. Başka tehlikeli kişilerde aramaktadır. Ekip ise bir şekilde görevi tamamlaması gerekmektedir.

 

15- Tomb Raider: Aksiyon ve macera filmleri arasında güzel bir yer edinmiş olan 2018 yapımı Tomb Raider filmi listemize girmeye hak kazanmıştır. Filmin konusuna gelirsek: 7 yıl önce babası bir şekilde ortadan kaybolan Lara, aynı zamanda Londra’da kuryelik yapmaktadır. Tabi ki bu hayat ona pek gelmez ve babasının başına neler geldiğini bir şekilde öğrenmek için bu işin peşine düşer. Lara, babasının gitmiş olduğu yerleri teker teker ziyaret etmeye başlar. Japonya’daki durağında ise gizemli bir şekilde maceraya atılacaktır. Yapabileceklerine inandıklarından daha fazla gücü sahip olduğunu görecektir. Bu macera yolunda başına gerçekten tehlikeli olaylar fazlası ile gelecektir. Bakalım Lara, babasının başına gelenleri öğrenebilecek mi?

  • Yorumlar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?